Toegepaste isolatie van bermgras

Isolatie van bermgras

Organische stromen
Isolatiemateriaal
Gras
Bermgras
biobased
Lees meer

Informatie

Jaar
2026
Status
In uitvoering
Partners
GKB, Natuurstad Rotterdam
Contact

Locaties

Gele Keet

Galileistraat 33

3029 AL Rotterdam

Van bermgras naar isolatiemateriaal

Bermgras groeit op veel plekken in Rotterdam. Na het maaien vervalt het Rotterdamse gras op dit moment aan de aannemer. Maar je kunt er ook nieuwe producten van maken. Bijvoorbeeld isolatiemateriaal voor gebouwen.

 

Een huisje met Rotterdams bermgras

Bij een huisje van Natuurstad is isolatiemateriaal gebruikt dat voor een groot deel bestaat uit bermgras. Het gras is verwerkt tot isolatieplaten. Naast bermgras zitten er ook andere natuurlijke materialen in, zoals hennep en schapenwol. Deze combinatie zorgt ervoor dat het materiaal goed kan isoleren.

 

Het huisje laat zien hoe materialen uit de stad opnieuw gebruikt kunnen worden. Dit heet circulair. Ook het hout van de Luchtsingel kreeg een tweede leven in het gebouw. Zo komen verschillende Rotterdamse materialen samen in één huisje.

 

Proces

Voor het maken van de isolatie is het belangrijk dat het bermgras relatief schoon is. Zwerfafval, zoals plastic en papier, moet daarom zoveel mogelijk uit het gras worden gehaald. Het gras wordt tijdens het proces meerdere keren schoongemaakt. Zwerfafval kan het hergebruik van bermgras dus moeilijker maken.

 

Vervolgens wordt het gras gedroogd, verkleind en door het bedrijf Gramitherm tot platen geperst. De platen moeten goed ingepakt zijn tegen vocht. Anders gaat het gras rotten. Ook zijn ze brandvertragend gemaakt.

 

Werken met isolatie van bermgras is nog niet altijd even makkelijk. De platen kunnen iets verschillen in dikte of grootte. Ook is een speciale zaag nodig om ze op maat te maken. Het vraagt daarom soms wat meer werk dan gewone isolatie. Daarnaast is de isolerende werking iets minder. Daarom is een dikkere laag isolatiemateriaal nodig om hetzelfde resultaat te bereiken.

 

Toch biedt het materiaal veel kansen. Bermgras is in en rond Rotterdam volop aanwezig. Door het gras opnieuw te gebruiken, krijgt een materiaal dat anders weinig waarde heeft een nieuwe bestemming.

 

Maquettes van GKB

Van GKB heeft de afdeling Circulair ook maquettes ontvangen. Daarmee kunnen we het isolatiemateriaal van dichtbij laten zien. Deze staan in de Gele Keet.

Overzicht downloaden als PDF

Meld je aan voor de Rotterdam Circulair Nieuwsbrief

Schrijf je in voor de nieuwsbrief
logo port of rotterdam
logo provincie zuid-holland
Logo DCMR Milieudienst Rijnmond
logo blue city
Gemeente Rotterdam logo